165192-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig skyddsutrustning
Referensnummer: 23.3-13119-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet upphandlar personlig skyddsutrustning m.m, genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt LOU, inom följande varugrupper: andningsskydd, förkläden, handskar, handdesinfektion och ytdesinfektionsmedel, hörselproppar, munskydd, operationsmössa och hårnät, overaller, skoskydd, skyddsglasögon och visir samt ärmskydd.
Ramavtalet kan användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Kammarkollegiet kommer att anta upp till åtta ramavtalsleverantörer. Avrop sker med tillämpning av rangordning, där samtliga villkor är fastställda i Ramavtalet enligt 7 kap. 6 § LOU. Tilldelning av kontrakt sker med tillämpning av särskild fördelningsnyckel genom att använda en uträkningsmall.
Ramavtalet löper 1 år från och med att det trätt i kraft, vilket beräknas ske 2021-05-12. Förlängning kan uppgå till högst 2 år.