165201-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kassa- och bokningssystem.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
På Naturhistoriska riksmuseet och Cosmonova kan besökare uppleva intressanta, spännande och lärorika utställningar och filmer kopplade till det naturhistoriska området. Det finns också flera bokningsbara aktiviteter och event, som visningar, exkursioner och utflykter som besökare kan ta del av. Vi bedriver också konferensverksamhet.
Idag köps biljetter till Cosmonova, då det för närvarande är fri entré till museet i övrigt, vilket kan komma att ändras. Bokningssystemet används även för att boka upplevelser, skolbesök etc.
Vi har inom NRM en museibutik där besökare kan köpa olika souvenirer och andra produkter relaterat till museets utställningar, event och filmer på Cosmonova.
Vår målsättning är att ha nöjda besökare. Besökarna ska tycka att det är enkelt och smidigt att planera sitt besök, boka och köpa samt erhålla biljetter samt nöjda medarbetare som tycker att systemet är användarvänligt. Vi upphandlar nu genom konkurrenspräglad dialog nytt kassa- och bokningssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48110000 Programvara för kassasystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
NRM ser följande funktionsblock:
— Bokning; Hitta bokbara resurser, boka via web eller via kundtjänst och få bekräftelse via email/SMS, gäller såväl film- som museivisningar som resurser i form av konferensrum m.m.
— Betalning; Kassaplats med kontant-, kreditkortsbetalning samt hantering av presentkort, efterfakturering samt Swish.
— Biljetthantering; Sälja nya biljetter på plats alt via web, validera/släppa in försålda biljetter. Lösningen bör vara förberedd för installation av inpasseringsutrustning/spärrar för framtiden.
— Integrationer; Alla för lösningen ingående integrationer. Exempelvissvi mellan kassa- och bokningssystem, mellan kassa- och ekonomisystem samt mellan bokning och dess partners för webbetalning, SMS leverantörer m.m.