165224-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sandviken: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulentstödd familjehemsvård och jourhemsvård
Referensnummer: KS2020/209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulenstödd familjehems- och jourhemsvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 43 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Konsulentstödd familjehemsvård
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Konsulentstödd familjehemsvård för barn och ungdomar upp till ca 20 år.
Målet med upphandlingen är att täcka Kommunernas behov av konsulentstödd familjehemsvård utöver de familjehem som fungerar som uppdragstagare till de egna organisationerna.
Med Konsulentstödd familjehemsvård avses verksamhet där en leverantör förmedlar familjehem, bistår vid socialnämndens utredning av familjehemmet, ger handledning och stöd till familjehemmet samt utbildar familjehemmet både före och under placering.
Kommunerna genomför samordnad upphandling, och avser att teckna gemensamma ramavtal med ett flertal leverantörer som kan erbjuda dessa tjänster.
Upphandlingen omfattar två delområden av familjehemsvård för barn och unga:
1) Konsulentstödd familjehemsvård
2) Konsulentstödd jourhemsvård
Konsulentstödd jourhemsvård
Del nr: 2