Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Ansökningar eller, där det är tillämpligt, anbud ska skickastill ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Periodkortsavtal för Regional kollektivtrafik i Mälardalen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
MÄLAB önskar teckna periodkortsavtal med aktörer som bedriver kommersiell trafik med tåg på sträckorna Linköping-Stockholm-Gävle och Stockholm-Uppsala, respektive med buss på sträckan Trosa-Liljeholmen. De 3 avtalen utgör tjänstekoncessioner. Se i övrigt inbjudan till anbudsansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se inbjudan till anbudsansökan.