165275-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering och tillbyggnad av stationär mock-up
Referensnummer: FM2022-6303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver verksamhet inom ett antal olika arbetsområden där Luftstridsskolan i Halmstad har ett behov av att renovera samt göra tillbyggnad på befintlig stationär mock-up, uppbyggnad av kontrollstation och gasolstation för brandövningar på flygplan. Stationär mock-up inklusive dessa tillbehör är avsedd för utbildning och träning för personal inom flygplatsräddningstjänsten i Flygvapnet. Mock-upen skall kunna fingera de olika konsekvenser som kan ske i och kring ett havererat flygplan på bana eller i omkringliggande terräng. Mock-upen skall vara konstruerad för att nå så verklighetstrogna förhållande som möjligt vid övning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar renovering och tillbyggnad av en befintlig stationär mock-up, uppbyggnad av kontrolltorn samt gasolstation inklusive utrustning härefter benämnd i underlaget som stationär mock-up inklusive tillbehör. Anbud ska inkludera kostnader för logistik (upphämtning av mock-up och leverans av mock-up inkl tillbehör), montering, driftsättning och utbildning för den personal som kommer att arbeta med den stationära mock-upen inkl tillbehör. Det finns möjlighet för presumtiva anbudsgivare att besöka brandövningsplasten där befintlig mock-up står för att bilda sig en uppfattning inför avgivande av anbud. Det finns möjlighet att besöka anläggningen 7/4 och 8/4 från att upphandlingen har annonserats. Om intresse för besök finns vänligen återkom snarast via mail. Bifogat i mailet ska bild på båda sidor av id eller pass finnas inkl bild på personen. Om personen inte är svensk medborgare vänligen ange detta. Anbudsgivaren kan komma på besök vid ett tillfälle. Försvarsmakten kommer inte att ersätta leverantören för kostnader kopplade till besök i denna upphandling.