165279-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemisk-tekniska Produkter OMTAG VF2021-00071
Referensnummer: Planerad
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
OMTAG gällande Kemisk-tekniska produkter (VF2022-00028)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33711500 Hudvårdsprodukter, 39813000 Skurmedel och -pulver, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: Planerad Kemisk-tekniska Produkter OMTAG VF2021-00071
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
56 Desinfektionsmedel för värmekänsliga instrument62 Hand- och hudvårdsprodukter69 Luktdämpande produkter74 Tvätt- och konserveringsmedel för städmoppar75 Tvättmedel för textilier79 Rengöring av Bonamat kaffemaskiner83 Rengöringsmedel för bassänger85 Grovrengöringsmedel för storstäd99 Diskmedel i fast form till doseringssystem för tunnel- eller banddiskmaskiner100 Diskmedelsprogram Unison system105 Skurmedel106 Rengöringsmedel för golvbrunnar107 Ugnsrengöringsmedel för manuell rengöring115 Medel till spol-och diskdesinfektorer
Upphandlingens värde:Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 2 400 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden.
Prövning och antagande av anbud
Efter anbudsöppning sker granskning och prövning av de anbud som kommit in i rätt tid.Anbudsprövning sker i tre steg:LeverantörskvalificeringAnbudsprövning (ska-krav och begärd dokumentation)Anbudsutvärdering (ekonomiskt mest fördelaktiga anbud/pris/kostnad))Vid utvärdering av anbud, kommer samtliga nedan angivna omständigheter och förhållanden att prövas.
Leverantörskvalificering - steg 1I det första steget kontrolleras att anbudsgivare uppfyller lagstadgade krav samt att denne har erforderlig finansiell och ekonomisk ställning. Leverantör kan uteslutas från deltagande i upphandlingen om denne inte uppfyller villkoren.Endast anbudsgivare som klarar detta steg går vidare till Anbudsprövning – steg 2.
Anbudsprövning - steg 2Här sker prövning av att de ska-krav och dokumentationskrav som anges i denna anbudsförfrågan uppfylls.Endast anbudsgivare som klarar dessa krav går vidare till steg 3.
Anbudsutvärdering - steg 3Varuförsörjningen kommer att anta det anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt anbudet enligt utvärderingsgrund se punkt Utvärdering av anbudutvärdering av anbud.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-09-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-03-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.