See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projekt Malmporten Luleå, konsulter för byggplatsuppföljning
Beskrivning: Sjöfartsverket och Luleå hamn AB gör en gemensam upphandling av leverantörer som ska tillhandahålla konsulter för byggplatsuppföljning för genomförande av projekt Malmporten.
Intern identifierare: 24-00620
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Projekt Malmporten i Luleå - konsulter för byggplatsuppföljning
Beskrivning: Sjöfartsverket och Luleå hamn AB gör en gemensam upphandling av ramavtal med rangordnade Leverantörer som ska tillhandahålla Konsulter för byggplatsuppföljning för genomförande av projekt Malmporten. Konsultorganisationen för byggplatsuppföljning ska bestå av byggledare, projektingenjörer, sakkunnig sprängningsarbeten och KMA-samordnare.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Anbudsområde 1. Byggledare muddring:
Intern identifierare: 24-00620-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Anbudsområde 2. Byggledare landbyggnation:
Intern identifierare: 24-00620-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Anbudsområde 3. Byggledare fyrfundament:
Intern identifierare: 24-00620-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: – Anbudsområde 4. Projektingenjör
Intern identifierare: 24-00620-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5
Beskrivning: Anbudsområde 5. Sakkunnig sprängning:
Intern identifierare: 24-00620-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6
Beskrivning: Anbudsområde 6. KMA-samordnare:
Intern identifierare: 24-00620-6