Gävle Vatten AB har en fastställd systemlösning för Mons grundvattentäkt. Denna systemlösning ska testas och verifieras genom fältförsök i syfte att besluta om utformning, storlek och placering av anläggningar.
Uppdraget omfattar planering, projektering och genomförande fältförsök för grundvattenbrunnar, infiltration och återinfiltration. Därefter ska insamlad data analyseras och slutsatser formuleras i en sammanställning. Resultaten ska också leda till ett underlag för detaljprojektering av anläggningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Uppsala län
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen