165416-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-partner
Referensnummer: UH 20-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker en partner inom IT-området för produkter och tjänster kopplade till infrastruktur, Microsoft 365 och som kan ge konsultstöd såväl operativt som strategiskt. ESEM avser att upphandla konsulttjänster för vår interna IT-drift, licenshantering, hårdvaruförsörjning inklusive servrar, klienter och skrivare, kontinuerlig översyn av vår infrastruktur, samt prekonfigurering av klienter.
För mer information se ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 48820000 Servrar, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen