165473-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industrisanering för Gävle Kraftvärme AB
Referensnummer: 13447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att få till stånd ramavtal för industrisanering till Beställarens kraftvärmeverk Johannes, två värmeverk, sex vattenkraftverk och fyra fjärrvärmepumpstationer.
Vi avser att upphandla följande:
• Veckoschema för återkommande sanering på Johannes KVV för driftsäsongen (september till maj).
• Storstädning efter revision på alla anläggningar.
• Punktinsatser under driftsäsongen och underhållsrevisionerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen