16548-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Öckerö: Byggnation av servicehus
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation och hyra gruppboende enligt LSS
Referensnummer: 0015/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211200 Byggnation av servicehus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser gruppbostad enligt LSS med 6 lägenheter samt en gemensam del. Tillträde till hyresobjektet är hösten 2020.
Leverantören ska upplåta fastigheten till Öckerö kommun genom hyresavtal under 20 års period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen