165496-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Snittblommor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor/Växter
Referensnummer: 18/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avrop på blommor, snittblommor, blomsterbuketter, blomstergrupper, krukväxter och blomsterarrangemang till enheter och förvaltningar för uppvaktning vid födelsedagar, pensionsavgångar och kondoleanser osv. Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal rörande inköp via Jönköpings kommuns e-handelssystem, telefon och i leverantörens fysiska butik.Utbudet på blommor och växter ska vara säsongsanpassat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03121210 Blomsteruppsättningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar avrop på blommor, snittblommor, blomsterbuketter, blomstergrupper, krukväxter och blomsterarrangemang till enheter och förvaltningar för uppvaktning vid födelsedagar, pensionsavgångar och kondoleanser osv. Upphandlingen syftar till att teckna avtal rörande inköp i butik men också avtal för e-handel med utleverans av varor.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende avrop på snittblommor, blomsterbuketter, blomstergrupper, krukväxter och blomsterarrangemang till Jönköpings kommuns enheter och förvaltningar för uppvaktning vid födelsedagar, pensionsavgångar och kondoleanser osv.
Omfattning
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 4700000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 5640000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.