165560-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Drift av matsal
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör Förrådsbacken 2020
Referensnummer: 202009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55512000 Drift av matsal
II.1.4.
Kort beskrivning
SRF upphandlar restauratör för drift av personalrestaurangen i kontorshuset på kvarteret Förrådsbacken i Stockholm och TV-Cafét i TV-huset, tillhandahållande av intern catering för möten, personalfester samt leverans av fruktkorgar.
Restauratören ska vara miljömedveten, ha en hög ambitionsnivå vad gäller hälsoprofil, kvalitet och variation på lunchutbud samt presentation av maten som serveras för att medarbetare och gäster ska få en så god, hälsosam och trevlig matupplevelse som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55510000 Matsalstjänster, 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen