Officiellt namn: Sollentuna kommun Postadress: Turebergs torg 1 Ort: Sollentuna Postnummer: SE-191 86 Land: Sverige Att: Susanne Eriksson E-post:susanne.eriksson@sollentuna.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Partner för byggentreprenads projekt för den kommunala miljön.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Vi hälsar er välkommen till denna ramavtalsupphandling avseende partner för byggentreprenad projekt för den kommunala miljön, för Sollentuna kommun, Sollentuna Energi AB samt AB SOLOM. Ramavtal byggentreprenader: Del 1 rangordning 1-3 st. entreprenörer arbeten upp till 2 500 000. Del 2 förnyad konkurrens 3-5 entreprenörer arbeten från 2 500 000 upp till 20 000 000.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.