Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal SK- kurser 2020 - 2022 - Nordiska kurser och kurser med tekniskt avancerad utrustning
Referensnummer: 2.7-20955/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80320000 Medicinsk utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen upphandlar ramavtal för att kunna avropa kurser som behandlar specialiteternas delmål (enligt målbeskrivningarna i för tidpunkten gällande föreskrifter och allmänna råd om läkarnas specialiseringstjänstgöring).
Socialstyrelsen kommer att efterfråga kurser i enlighet med myndighetens utarbetade urvalsprinciper, som går att ta del av i Socialstyrelsens rapport Urvalsprinciper för upphandling av specialistkompetenskurser: http://www.socialstyrelsen.se/sk-kurser/urvalsprinciper. I rapporten går det även att läsa om bland annat historiken kring SK-kurser och nuvarande kurssituation.
Ramavtalet omfattar två ramavtalsområden Nordiska SK-kurser och SK-kurser med tekniskt avancerad utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80510000 Specialutbildning, 80561000 Vårdutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsområde A omfattar SK-kurser med kursort i annat nordiskt land än Sverige. Ramavtalsområdet omfattar även SK- kurser i Sverige och annat nordiskt land, där målgruppen utgörs av en sammansättning av de som genomgår secialiseringstjänstgöring i Sverige och de som genomgår motsvarande specialiseringstjänstgöring i övriga Norden.
Del nr: 2
Ramavtalsområde B omfattar SK-kurser där tekniskt avancerad utrustning används som en del av undervisningen. Ramavtalsområdet omfattar även SK-kurser där udervisningsmaterial i form av djurkadaver används som en del av undervisningen.