165611-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter 2018
Referensnummer: SDA 2018-00158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia utarbetar, enligt miljöbalken, tillståndsansökningar för främst flygplatser. Anmälningar görs vid ändringar eller tillkommande anmälningspliktiga verksamheter som inte ingått i tillståndsansökan, exempelvis drivmedelsanläggningar, lagringsytor, verkstäder, tvätthallar mm. Utredningar och bedömningar görs och planer tas fram avseende verksamhetens påverkan på luft, mark och vatten, avfallshantering och kemikalieanvändning. Swedavia driver även utveckling av infrastruktur och fastigheter i anslutning till flygplatser.
Uppdraget omfattar följande Områden:
— Tillståndsrelaterade tjänster.
— Mark och vatten.
— Avfall.
— Kemikalier och kemiska produkter.
— PFAS-ämnen.
— Energi.
— Luft och klimat.
— Logistik och transporter.
— Hållbart byggande inkl miljö- och hållbarhetscertifieringar.
Swedavia avser att upphandla 1 ramavtal med 5 leverantörer omfattande samtliga ovan Områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71351210 Geofysiska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen