165665-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av lastbilar – Verkstadstjänster och orginalreservdelar tunga fordon
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVerkstadstjänster och orginalreservdelar tunga fordon
BeskrivningUpphandlingen avser reparation av Räddningstjänsten Storgöteborgs tunga fordon samt köp av originalreservdelar till Räddningstjänsten Storgöteborgs egen verkstad. Upphandlingen är uppdelad i fem delområden. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en eller flera delomsråden. Räddningstjänsten Storgöteborg har en egen verkstad med egen personal, som utför de flesta reparationer av tunga fordon. Syftet med denna upphandling är att teckna avtal med leverantörer, som kan utföra de uppdrag som verkstaden inte har kapacitet eller resurser att genomföra själv.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Verkstadstjänster och orginalreservdelar Volvo
BeskrivningInom Volvos FE-, FM- och FMX serier har RSG idag totalt 34 fordon. RSG kommer att använda avtalsområdet när vi är i behov av reparationer som kräver uppdatering av mjukvara. Avtalet syftar även till att ombesörja RSG:s egen verkstad med original reservdelar. Val av delområde ska göras där värdet uppskattas utgöra det huvudsakliga värdet av beställningen. Det är även möjligt att beställa tjänster från övriga delområden om det utgör en mindre del av beställningen.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111004:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Verkstadstjänster och orginalreservdelar Scania
BeskrivningInom Scanias 4-, L, P, G, R, S-serier har RSG totalt 31 fordon. RSG kommer att använda avtalsområdet när vi är i behov av reparationer som kräver uppdatering av mjukvara. Avtalet syftar även till att ombesörja RSG:s egen verkstad med original reservdelar. Val av delområde ska göras där värdet uppskattas utgöra det huvudsakliga värdet av beställningen. Det är även möjligt att beställa tjänster från övriga delområden om det utgör en mindre del av beställningen.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111004:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3: Verkstadstjänster och orginalreservdelar Mercedes Benz
BeskrivningInom Mercedes-Benz serier har RSG totalt 8 fordon. RSG kommer att använda avtalsområdet när vi är i behov av reparationer som kräver uppdatering av mjukvara. Avtalet syftar även till att ombesörja RSG:s egen verkstad med original reservdelar. Val av delområde ska göras där värdet uppskattas utgöra det huvudsakliga värdet av beställningen. Det är även möjligt att beställa tjänster från övriga delområden om det utgör en mindre del av beställningen.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111004:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 4: Verkstadstjänster oberoende märke
BeskrivningI vår fordonspark har RSG 34 Volvo, 31 Scania och 8 Mercedes. RSG kommer att använda avtalsområdet när vi är i behov av reparationer som inte kräver uppdatering av mjukvara av auktoriserad tillverkare. Val av delområde ska göras där värdet uppskattas utgöra det huvudsakliga värdet av beställningen. Det är även möjligt att beställa tjänster från övriga delområden om det utgör en mindre del av beställningen.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111004:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 5: Verkstadstjänster skadereparationer oberoende märke
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111004:Lot:5