165697-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Tillhandahållande av språkkurser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning - SFI
Referensnummer: 20/183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kommunal vuxenutbildning - Svenska för invandrare (SFI).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kommunal vuxenutbildning - Svenska för invandrare (SFI). Upphandlingens omfattning Upphandlingen avser kommunal vuxenutbildning - Svenska för invandrare (SFI) - omfattande närstudier (dag-/kvällstid) inklusive SFI med arbetsmarknadsförberedelse. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med 1 extern leverantör. Därutöver kommer Landskrona stad att bedriva SFI-undervisning i egen regi. SFI-verksamheten i Landskrona stad bedrivs idag dels av den kommunala vuxenutbildningen, dels av 5 fristående externa leverantörer inom ramen för auktorisationsavtal. Antalet SFI-elever uppgår för närvarande till ca 450 elever, varav ca 160 elever i kommunal regi. Den årliga volymen uppskattas till 10 MSEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Upphandlande myndighet (UM) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Maximal volym för ramavtalet är 45 mkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.