165723-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutveckling i grupp kring biogasproduktion
Referensnummer: 4.1.11-01030/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på biogasmodul 1 och 4, kompetensutveckling i grupp kring biogasproduktion inom Landsbygdsprogrammets målområde “Energi och klimat”.
De rådgivningsmoduler som nu handlas upp är följande (se även bifogade bilagor):
- Biogasmodul 1:Grupprådgivning – Inspirationsträff om biogasproduktion: En introduktion i grupp till framgångsrik produktion av biogas på gården för företag på landsbygden som är intresserade av att starta biogasproduktion (se separat bilaga).
- Biogasmodul 4: ERFA-grupp kring biogasproduktion: Kompetensutveckling i grupp för biogas-anläggningsägare och för de som vill starta upp en biogasanläggning med substrat från djurhållning och biomassa (se separat bilaga).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen