165759-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för kompetensförsörjning - experter, konsulter inom sakverksamhet, övriga tjänster och IT-tjänster
Referensnummer: 2.7-11880/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för kompetensförsörjning, fördelat på fyra ramavtalsområden. Ramavtalet innebär att leverantören på begäran av Socialstyrelsen tillhandahåller konsulter enligt villkoren i ramavtalet, avsnitt 6. Behovet avser konsulter som arbetar i Socialstyrelsens lokaler såväl som konsulter som arbetar i egna lokaler. Socialstyrelsen avgör vid varje avrop vilken typ av konsult som är aktuell.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Ramavtalsområde 1 - Experter
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 75122000 Hälsovårdsförvaltning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra ramavtalsområden. Notera att benämningarna av ramavtalsområdena inte begränsar vilka konsultroller som kan förekomma på ramavtalsområdet, konsultrollerna anges i upphandlingens avsnitt 4. Detta kompetensområde är: Ramavtalsområde 1 - Experter
Del nr: Ramavtalsområde 2 - Konsulter för sakverksamhet
Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra ramavtalsområden. Notera att benämningarna av ramavtalsområdena inte begränsar vilka konsultroller som kan förekomma på ramavtalsområdet, konsultrollerna anges i upphandlingens avsnitt 4. Detta kompetensområde är: Ramavtalsområde 2 - Konsulter för sakverksamhet
Del nr: Ramavtalsområde 3 - Kontors och fastighetstjänster samt övriga konsulter
Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra ramavtalsområden. Notera att benämningarna av ramavtalsområdena inte begränsar vilka konsultroller som kan förekomma på ramavtalsområdet, konsultrollerna anges i upphandlingens avsnitt 4. Detta kompetensområde är: Ramavtalsområde 3 - Kontors och fastighetstjänster samt övriga konsulter
Del nr: Ramavtalsområde 4 - Konsulter för IT-tjänster
Upphandlingen består av kompetensområden fördelat på fyra ramavtalsområden. Notera att benämningarna av ramavtalsområdena inte begränsar vilka konsultroller som kan förekomma på ramavtalsområdet, konsultrollerna anges i upphandlingens avsnitt 4. Detta kompetensområde är: Ramavtalsområde 4 - Konsulter för IT-tjänster