Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyhets- och mediebevakningstjänst
Referensnummer: 643-2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72319000 Tillhandahållande av data, 72322000 Datahantering, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med denna upphandling är att riksdagens ledamöter, förvaltningens tjänstemän samt anställda vid riksdagens partikanslier i god tid före riksdagsvalet hösten 2022 ska ha tillgång till en sammanhållen och lättanvänd webbaserad nyhets- och mediebevakningstjänst. Tjänsten som avses ska bygga på en färdigutvecklad produkt som innehåller det efterfrågade materialet och funktionerna. Leverantören kommer att ha ett helhetsansvar för tjänsten och i dialog med RDF:s administratörer (personal vid Riksdagsbiblioteket), vid behov göra anpassningar och vidareutveckling under avtalsperioden. Nyhets- och mediebevakningstjänsten ska möjliggöra att alla behöriga enkelt och snabbt kan hålla sig à jour med nyhetsflödet från i första hand nationella men även från internationella och utländska massmedier, såväl fritt material på nätet som betaltjänster samt även TV/radio, bloggar och sociala medier m.m. Användarna ska via tjänsten få tillgång till ett stort utbud av svenska dagstidningar i digital fulltext som täcker in olika områden av landet och det politiska spektret. Nyhetsinformation från denna typ av källor är av stor vikt för ledamöter och tjänstemän och tillgång till sådant material ser vi som en förutsättning för att tjänsten ska vara användbar. Det ska finnas en möjlighet att integrera material från nyhetsleverantörer som RDF redan har eller sluter avtal med i tjänsten. Exempel på sådant material kan vara TT-telegram och Altinget. Utbudet i tjänsten ska kunna uppdateras och modifieras under avtalsperiodens gång med utgångspunkt i RDF:s behov och vad gäller branschens förändringar i medieutbud och teknik. Via tjänsten ska användare kunna lägga upp bevakningsprofiler på materialet i tjänsten och få leveranser på dessa bevakningsprofiler. Användare ska även kunna göra egna sökningar i arkivmaterial. Administratörer på RB ska ha möjlighet att lägga upp och redigera bevakningsprofiler åt användarna via administrationsgränssnitt. Administratörerna ska även ha tillgång till statistik över tjänstens användning. Tjänsten ska innehålla ett analysverktyg där användarna själva kan ta fram och åskådliggöra statistik kring publicerade nyheter i t.ex. tabeller, grafer och diagram.