165764-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult - Miljötillstånd
Referensnummer: 0070/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Konsult – Miljötillstånd Gryaab AB utreder en expansion av sin verksamhet, program Nya Rya. Anläggning ska anpassas till skärpta reningsvillkor och en ökad befolkningsutveckling inom ägarkommunerna, Ale, Göteborg, Härryda, Kungälv, Lerum, Mölndal, Partille och Bollebygd. Nya Rya kommer även att anpassas för eventuell anslutning av tillkommande kommuner. Anläggningen ska dimensioneras för verksamhet till 2055 och i vissa delar till 2070. Den första delen av programmet är ett utredningsskede som kommer att pågå under 2021 - 2024, för ett beslut om fortsättning under 2025. Idriftagning av Nya Rya planeras till 2035. Inom program Nya Rya ingår att genomföra utredningar och villkor från vårt nuvarande miljötillstånd samt att ansöka om tillstånd till miljöfarlig verksamhet enligt miljöbalken vid Ryaverkets avloppsreningsverk för verksamhet efter 2036. Konsultuppdrag utförs enligt ABK 09, Allmänna bestämmelser för Konsult
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen