165796-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara för schemaläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av systemstöd för schema- och bemanningshantering
Referensnummer: KS 2019/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48332000 Programvara för schemaläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Det finns ett antal verksamheter inom Stockholms stad som kräver schemalagd personal för att kunna möta verksamhetens behov bl.a. hemtjänst, idrotts- och kulturverksamheter, boenden med särskild service, servicehus, bibliotek och jourverksamhet inom socialtjänsten. Idag används ett flertal, i många fall både tidskrävande och svårarbetade, lösningar för att åstadkomma detta.
Syftet med denna, för nitton förvaltningar inom Stockholms stad, gemensamma upphandling är att träffa avtal med en leverantör som kan tillhandahålla ett väl fungerande systemstöd med tillhörande tjänster som möjliggör för dessa förvaltningar inom Stockholms stad att schemalägga personal och bemanna olika verksamheter på ett mer effektivt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48332000 Programvara för schemaläggning, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212332 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen