165809-2023 - ResultatSverige-Laholm: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: KS 2022-000371
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Tolkförmedlingstjänst av tolk i talade språk och omfattar kontakttolkning, distanstolkning, on-demand tolkning samt översättningstjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Tolkförmedlingstjänst av tolk i talade språk och omfattar nedan:
Kontakttolkning: Sker genom att tolken är närvarande fysiskt på plats i rummet och där tolkar en dialog mellan två eller flera parter i samma rum.
Distanstolkning: Sker utan att tolken är fysiskt närvarande på plats i rummet där dialogen kommer att ske. Via telefon eller video.
On-demand tolkning: Direkt tillgänglig tolkning som ska kunna ske på distans via telefon alt. videosamtal.
Översättningstjänster: Förmedling av utbildade och auktoriserade översättare för genomförande av översättningsuppdrag hos beställande förvaltningar inom kommunen.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor.
Upphandlingens värde
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 3 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Angivna volymer i denna upphandling är baserad på tidigare års statistik.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop av tjänster från detta avtal görs utifrån UM:s behov. Leverantören förbinder sig att levererar det verkliga behovet.
Upphandlingens maximala värde
Upphandlingens satta takvolym är 4 500 000 SEK.