165843-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vankiva: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av aska från värmeverk
Referensnummer: HMAB 2021/289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
HMAB önskar anbud på transport av speciella askcontainrar, öppna 22 m3 (Lastväxlare) respektive slutna 20 m3
(Liftdumper). med aska från fjärrvärmeverket "Beleverket" i Hässleholm och från fjärrvärmeverket i Tyringe. Askan levereras till Hässleholms Kretsloppscentrum i Vankiva (HKC).
Transporterna kommer att ske kontinuerligt under hela avtalstiden, både schemalagda transporter och transporter utanför schema.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen