16592-2024 - Resultat
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder – Östra Kålltorp - Nyproduktion av hyresrättslägenheter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖstra Kålltorp - Nyproduktion av hyresrättslägenheter
BeskrivningFramtiden Byggutveckling (FBU) planerar att bygga tre hus i 7 till 11 våningar med totalt 160 hyresrättslägenheter vid Övre Sanatoriegatan i Östra Kålltorp, Göteborg. FBU valde i mitten av maj 2023 att avsluta tidigare tecknat entreprenadkontrakt vilket innebär att det finns en påbörjad bygghandlingsprojektering och produktion att förhålla sig till och bygga vidare på. Projektet planeras att utföras i nära samarbete mellan beställare och entreprenör i en totalentreprenad i samverkan.
Föregående meddelande010001-2023
Intern identifierareFBU 2020-0105 (2)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000