165931-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Databastjänster – Litteraturdatabaser och Discoverysystem inkl. Full Text Finder (link resolver)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLitteraturdatabaser och Discoverysystem inkl. Full Text Finder (link resolver)
BeskrivningUpphandlingen omfattar prenumerationer på webbaserade internationella litteraturdatabaser med tillgång till elektroniska publikationer, och ett Discoverysystem som, från myndighetens intranät, möjliggör samsökning i databaser, tidskriftspaket och fria resurser på internet med länkserver som länkar till fulltexter.
Intern identifierare2.7-118973/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72320000 Databastjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72321000 Mervärdestjänster för databas
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde A
BeskrivningAvtalsområde A omfattar en internationell litteraturdatabas i fulltext inom medicin och en internationell litteraturdatabas i fulltext inom odontologi, med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde B
BeskrivningAnbudsområde B omfattar en internationell litteraturdatabas i fulltext inom sociologi med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde C
BeskrivningAnbudsområde C omfattar en referensdatabas inom psykologi och en fulltextdatabas inom psykologi, med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde D
BeskrivningAnbudsområde D omfattar ett Discoverysystem som möjliggör samsökning i litteraturdatabaser och tidskriftspaket som motsvarar innehållet i Socialstyrelsens prenumererade databaser och tidskrifter, samt fria resurser (Open Source). Länkserver ska ingå i Discoverysystemet.