165950-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: HFAB 2022/0129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för tekniska konsulttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315400 Byggnadsinspektion, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen