165985-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal vibrationskonsulter 2022
Referensnummer: GNU 2022/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster för besiktningar: syneförrättningar, besiktningar, riskanalyser, vibrationsutredningar och skadereglering. B kommer att löpande avropa konsulter inom avtalet. För mer information om uppdragen se AUC.1 Omfattning.
Upphandlingen avser ramavtal för avropsberättigade kommuner enligt punkt AUA 12. Upphandlingen genomförs med ett öppet förfarande.
UhC har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) konsultföretag med rangordning som fördelningsnyckel per område, förutsatt att så många godkända anbud kan antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 - Falu kommun och Falu energi och vatten
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 - Avesta kommun och Avesta vatten och avfall AB
Del nr: 2
Område 3 - Säter kommun
Del nr: 3