See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Printmaskiner
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för köp eller leasing av tre olika maskiner för olika användningsområden, inklusive installation, konfiguration, tillbehör, förbrukningsmaterial och reservdelar. Ett fullserviceavtal ska tecknas för 48 månader. Upphandlingen kan resultera i ett leasingavtal eller ett ägandeavtal beroende på den mest kostnadseffektiva finansiella lösningen över fyra år. Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden: Produktionsskrivare Frankeringsmaskin Kuverteringsmaskin
Intern identifierare: 2024-O002209
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Ytterligare klassificering (cpv): 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30131200 Kuverteringsmaskiner, 30131400 Frankeringsmaskiner, 30144100 Portofrankeringsmaskiner, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Administrativa föreskrifter
Intern identifierare: 07
Ytterligare klassificering (cpv): 30131200 Kuverteringsmaskiner, 30131400 Frankeringsmaskiner, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Avser produktionsskrivare
Ytterligare klassificering (cpv): 30232100 Skrivare och kurvskrivare
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Avser kuverteringsmaskin
Intern identifierare: 08
Huvudklassificering (cpv): 30131200 Kuverteringsmaskiner
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Avser frankeringsmaskin
Intern identifierare: 06