Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av obligatorisk funktionskontroll av ventilationssystem, OVK
Referensnummer: KSN-2018-3136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun med angivna bolag avser att upphandla OVK – funktionskontroll av ventilationssystem. Uppdraget innebär att ventilationssystem och brandspjällsfunktioner kopplade till ventilationssystem i skolor, barnstugor, bostadshus och kontorsfastigheter med flera ska funktionskontrolleras enligt gällande lagar och förordningar. I uppdraget ingår även kontroll av golvventilation samt radonfläktar. Uppdraget kan vid behov omfatta vissa nödvändiga och enklare felavhjälpande åtgärder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen