166097-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Supportavtal för app-utvecklingsrelaterade frågor
Referensnummer: 2021/717/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHIs Webbpubliceringsteam (WPT) har behov av att kunna ställa och diskutera avancerade utvecklingsfrågor och teknikval. Supporten ska även kunna hjälpa till vid akuta problem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212000 Programmering av tillämpningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHIs Webbpubliceringsteam (WPT) har behov av att kunna ställa och diskutera avancerade utvecklingsfrågor och teknikval. Supporten ska även kunna hjälpa till vid akuta problem som stör SMHIs produktion. Bakgrund och mål med upphandlingen SMHI har en väder‐app för Android och iOS. Apparna utvecklas kontinuerligt och SMHIs webbpubliceringsteam (WPT) har upptäckt att de ibland behöver få hjälp med olika typer av app-utvecklingsrelaterade frågor, i de fall när våra utvecklare inte själva kan lösa problemet. Målet med upphandlingen är att SMHI och WPT ska kunna vända dig till en anbudsgivare och bolla idéer, lösningar, föra diskussioner och få svar på avancerade utvecklingsfrågor och teknikval under kontorstid (08:00-17:00). Detta gäller avancerade frågor som WPT inte kan hitta svar på i exempelvis specialiserade utvecklingsforum. SMHI ser även ett eventuellt behov av att kunna beställa mindre utvecklingsinsatser från anbudsgivaren. Genom sådana diskussioner skulle WPT samtidigt öka kompetensen inom det egna teamet, dvs det behövs en coachande support som bidrar till att teamet även ökar sin kunskap. SMHIs behov avser att vissa typer av problem innebär en viss typ av prioritering, där SMHI kommer behöva en skyndsam support och lösning. Det är av stor vikt att den efterfrågade supporten är uppdaterad i den senaste tekniken, har god kunskap om app-säkerhet, har koll på kommande teknikskiften och vad som händer på marknaden både för Android, iOS och utvecklingsramverk. Exempel på områden som supporten kan komma behöva beröra: iOS Android Appsäkerhet Tillgänglighet för appar Omvärldsbevakning Teknikspaning Kvalitetssäkring Specifika appverktyg, som exempelvis Flutter WPT har idag en hög och bred kompetens bland sina utvecklare, vilket innebär att anbudsgivarens support således ska ha en mycket hög kompetensnivå inom både Android och iOS. Med detta avses en support vars kompetens är av högsta rang inom aktuellt område. Supporten ska uteslutande utföras på distans med hjälp av digitala lösningar såsom exempelvis chatt, telefonkontakt, videokonferens. Maximal takvolym som SMHI har möjlighet att avropa ifrån ramavtalet inklusive förlängningsoptioner är 500 timmar.