166112-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvaruutvecklingstjänster för nätverk
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SaaS-plattform för el-laddning
Referensnummer: 20/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag genomför upphandling avseende SaaS-plattform för el-laddning och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud. Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag avser teckna ramavtal, nedan benämnt avtal. Syftet med upphandlingen är att möjliggöra för Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag att administrera sitt nät av laddstationer, samt en möjlighet att fortsätta arbetet med att integrera lösningen i vår egen app och andra digitala gränssnitt för parkering, där el-laddning tillkommer som en tilläggsprodukt. Grunden för de digitala tjänsterna inom el-laddning som Göteborgs Stads Parkering på egen hand utvecklar följer i stor utsträckning de rekommendationer avseende datamodeller, attribut och namngivning som återfinns i standarden eMI3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212000 Programmering av tillämpningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag genomför upphandling avseende SaaS-plattform för el-laddning och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud. Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag avser teckna ramavtal, nedan benämnt avtal. Syftet med upphandlingen är att möjliggöra för Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag att administrera sitt nät av laddstationer, samt en möjlighet att fortsätta arbetet med att integrera lösningen i vår egen app och andra digitala gränssnitt för parkering där el-laddning tillkommer som en tilläggsprodukt. Antalet laddbara fordon i Göteborg och i Sverige ökar snabbt samtidigt som el-laddningsmarknaden kontinuerligt förändras med nya tekniker, standarder, betalsätt och aktörer. Göteborgs Stads Parkerings målsättning är att erbjuda parkerande kunder el-laddning till sina laddbara fordon. En följd av detta är att Göteborgs Stads Parkering utvecklar appen Parkering Göteborg med funktioner för laddning och betalning för laddning. Våra kundsegment har olika behov och behöver därför unika erbjudanden med olika funktioner i app och portal. Nedan följer ett par ställningstaganden från Göteborgs Stads parkerings produktstrategi för el-laddning: Göteborgs Stads Parkerings huvuduppdrag är att tillhandahålla parkering. För parkerande kunder tillhandahålls el-laddning. Göteborgs Stads Parkerings huvudsakliga position i värdekedjan är att äga kundmötet med slutanvändaren genom att tillhandhålla betallösningar och kundservice under eget varumärke. Appen Parkering Göteborg, Mina Sidor och hemsidan är centrala verktyg och kommunikationskanaler. Kunden betalar i dagsläget för laddningen i kr/kWh. Priset per kWh sätts enligt marknadsprissättning. Laddning och betalning hanteras i appen Parkering Göteborg med anslutna betalmedel. För vissa specifika kundbehov kan andra betalalternativ användas i undantagsfall men detta ska vara visstidslösningar som långsiktigt arbetas bort. Göteborgs Stads Parkering investerar i egna laddstationer och installerar nya laddstationer enligt kundbehovet och elbilspopulationens tillväxt. Göteborgs Stads Parkering optimerar effektuttaget på samtliga laddstationer i syfte att få ut maximalt antal laddplatser med tillgänglig elnätseffekt samtidigt som kundens behov av laddning tillgodoses. Effekttillgången är ofta en begränsad resurs som behöver hushållas med. Göteborgs Stads Parkering har idag ca 175 st. anslutna laddstationer i nuvarande system. Laddstationerna återfinns på ca 35 platser runt om i Göteborg. Ett stort antal laddare från Göteborg Energi (GE) finns på Göteborgs Stads Parkerings parkeringar. Målsättningen är att dessa laddare ska kunna nås via appen Parkering Göteborg för start och stopp av laddning, samt betalning. GE:s laddare styrs av ett annat system än Göteborgs Stads Parkerings egna laddare och räknas inte in i antalet laddare presenterat här ovan. Grunden för de digitala tjänsterna inom el-laddning som Göteborgs Stads Parkering på egen hand utvecklar följer i stor utsträckning de rekommendationer avseende datamodeller, attribut och namngivning som återfinns i standarden eMI3.