166125-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västervik: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plankonsulter
Referensnummer: U-025-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Oskarshamn, Hultsfred, Högsby, Vimmerby och Västervik ligger i norra Kalmar län och avser genom ramavtalet täcka in det behov av konsulttjänster som finns inom respektive kommun vad avser samhällsplanering och projektering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71410000 Stadsplanering, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna Oskarshamn, Hultsfred, Högsby, Vimmerby och Västervik ligger i norra Kalmar län och avser genom ramavtalet täcka in det behov av konsulttjänster som finns inom respektive kommun vad avser samhällsplanering och projektering.