166127-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sedimentundersökningar i limniska miljöer inom regeringsuppdraget för bättre kunskap om förorenade sediment (rufs)
Referensnummer: Dnr 3421-718/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar sedimentundersökningar och identifiering av utbredningen av potentiella förorenade sedimentområden för en nationell överblick i limniska miljöer i de 5 vattendistrikt i Sverige. Omfattningen i sin helhet framgår av AUB.22
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen