166134-2019 - ResultatSverige-Strömstad: Diverse byggnadstekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster för Strömstads kommun
Referensnummer: TN/2018-0332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strömstads kommun avser att upprätta ramavtal för konsulter inom Tekniska och Miljö och byggnads förvaltningen. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Strömstad kommuns löpande behov av konsulttjänster inom yrkeskategorierna nedan:
— Gatu- och VA-anläggning
— Bro- och hamnanläggning
— Bullerutredning
— Fastighetsvärdering
— Naturvärdesinventering
— Miljöutredning
— Planarkitekter
— Översiktsplanering
— Bygg- och projektledning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen