166140-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem som tjänst
Referensnummer: SPN 2023/0290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48421000 Programvara för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun, Samhällsbyggnadskontoret, inbjuder till upphandling av Fastighetssystem.
Fastighetssystemet upphandlas som molntjänst.
Kommunen upphandlar ett modernt digitalt systemstöd för fastighetsförvaltningen i Norrköpings kommun samt att uppnå en effektivare hanteringsprocess med bättre samordning och en mer sammanhållen och strukturerad hantering av fastighetsbeståndet.
Det nya systemet ska utgöra ett systemstöd för fastighetsdrift och fastighetsförvaltning inom Norrköpings kommun, samt för uppföljning av denna verksamhet. Systemet ska bidra till en effektivare drift och förvaltning och därigenom en god leverans till verksamheterna som nyttjar lokalerna inklusive säkerställande av fastighetsägarens ansvar i förhållande till säkerhet, hälsa och miljö (myndighetskrav).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal användare
- Interna användare, 60 st
- Kunder/klienter, >2000 st
- Systemadministratörer, 2 st
- Entreprenörer, ca 50 st
Längd på avtal och förlängningsoptioner
Avtal ska tecknas för en initial tid om 4 år med möjlighet till årlig förlängning upp till 14 år