166188-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Organisationskonsulter
Referensnummer: Dnr. 16-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet är för Hallstahammars kommun nytt, det har inte tidigare funnits att avropa ett centralt upphandlat sammanhållet stöd.
Upphandlingens syfte är att säkerställa stöd till chefer i utveckling av sitt ledarskap och vid handlednings- och coachingsbehov.
Områden som omvärldsanalys, strategi och tillfälligt stöd i ledningsarbetet (riktat till kommunledning) samt organisationsutveckling, förändringsarbete, handledning, coaching och grupputveckling för enskilda förvaltningar. Målet är att teckna ramavtal med 2 leverantörer.
Välkomna med anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att säkerställa tillgången av professionell kompetens och resurs i samband med alla former av organisationsutveckling och förändringsarbete.
Allmän information
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter innovation och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang. Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som har som uppdrag att leverera välfärd och service till drygt 16 600 invånare. Upphandlingar av varor, tjänster och entreprenader är ett viktigt verktyg för att genom bra affärer nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna. Densamma återfinns här.
Strategier och planer med mera återfinns här
Välkomna med ert anbud!
Beskrivning och omfattning
Upphandlingens syfte är att säkerställa stöd till chefer i utveckling av sitt ledarskap och vid handlednings- och coachingsbehov. Områden som omvärldsanalys, strategi och tillfälligt stöd i ledningsarbetet (riktat till kommunledning) samt organisationsutveckling, förändringsarbete, handledning, coaching och grupputveckling för enskilda förvaltningar.
Målet är att teckna ramavtal med 2 leverantörer. Hallstahammars kommun förbehåller sig rätten att under kontraktstiden prova nya och alternativa tjänster från andra leverantörer och förbehåller sig också rätten till kompletteringsköp från annan leverantör. .
Uppskattad omfattning av efterfrågade tjänster är ca 300 konsulttimmar per år. Denna uppgift ska inte uppfattas som en garanterad volym utan leverantören ska stötta det verkliga behovet.