See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vuxenutbildningar
Beskrivning: Halmstads kommun upphandlar leverantörer av skolförlagd och flexibel lärarledd gymnasial teoretisk vuxenutbildning, distansutbildning samt yrkesvuxenutbildningar inom barnskötare, bygg- och anläggning, fordon och transporter samt yrkesförare. Ramavtalet sträcker sig i fyra år och är uppdelat i flera olika delområden.
Intern identifierare: UAN 2023/00088
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning, 80561000 Vårdutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatoriska gemensamma krav
Beskrivning: Upphandlingen innehåller samtliga vuxenutbildningar i flera anbudsområden. Det gäller både gymnasiala teoretiska kurser, distansstudier samt yrkesvuxutbildningar.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde A: Gymnasiala teoretiska kurser - Skolförlagda och flexibla studier
Beskrivning: Samtliga gymnasiala och teoretiska kurser som behövs i Halmstads kommun upphandlas nu.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde B: Gymnasiala teoretiska kurser samt SFI - Distansstudier
Beskrivning: Samtliga gymnasiala teoretiska kurser samt SFI-kurser på distans ingår i detta anbudsområde.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde C: Yrkesvuxenutbildning - Barnskötare
Beskrivning: Yrkesvuxutbildning inom barn och fritid
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde D: Yrkesvuxenutbildning - Bygg och anläggning
Beskrivning: Yrkesvuxutbilning inom bygg och anläggning, industriteknik, el, vvs och fastighet.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde E: Yrkesvuxenutbildning - Fordon och transport
Beskrivning: Yrkesvuxutbildning inom fordon och transport (gäller ej förare) som personbilsmekaniker och lastbilsmekaniker.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde F: Yrkesvuxenutbildning - Yrkesförare
Beskrivning: Yrkesvuxutbildning som yrkesförare fördelat på persontrafik (buss), godstrafik (lastbil) och tung godstrafik.