166243-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektroniskt säkerhetslås – Pilot, digitala lås 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPilot, digitala lås 2024
BeskrivningPILOT Piloten är det primära upphandlingsföremålet i denna upphandling. I piloten ska systemet installeras på ett (1) hemtjänstområde. Uppskattningsvis så berörs ett 100 tal lägenhetsdörrar samt ett 20 tal entrédörrar. Efter avklarad pilotinstallation ska systemet vara i drift i minst 1 månad innan beslut om ytterligare installationer fattas. Om det under piloten visar sig att systemet inte uppfyller de krav som är ställda i upphandlingen kan kunden välja att avbryta avtalet och ett breddinförande blir då inte aktuellt. BREDDINFÖRANDE (OPTION) Breddinförandet är beroende av pilotens utfall enligt ovanstående Pilot. Avrop och leverans ska ske successivt under avtalsperioden. Skellefteå kommuns hemtjänst omfattar 22 hemtjänstområden dagtid som utgår från 26 olika lokaler, nattetid så finns 9 nattpatruller som jobbar mot dessa hemtjänstområden. Totalt så ombesörjer hemtjänsten stöd och hjälp för ca 2500 individer där ca 1 000 000 insatser i hemmet görs varje år, dygnet runt, alla dagar. Förutom den ordinarie hemtjänstpersonalen så finns det stödverksamheter som i olika grad även behöver besöka individen. Exempelvis: Utredningsteam, Resursteam, Sjuksköterska, Rehabiliteringsteam. EXTERN DRIFT Systemet ska driftas av leverantören.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDigitala lås 2024
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92416:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44522200 Nycklar, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås