Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mejeri, matfett, ägg
Referensnummer: RS2019-984
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar mejeri, ost, matfett, oljor och ägg avsett för kök inom skola, förskola, fritidshem, sjukhus och äldreomsorg. Distribution av varor till beställarna ingår i uppdraget.
Användnings av systemet är kostnadsfritt. Registrering sker på http://www.tendsign.com/lamna-anbud För frågor och support om systemet, kontakta TendSigns support, se ovanstående länk. Det finns en del instruktionsfilmer på Youtube. Sök på TendSign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 15411100 Vegetabiliska oljor, 15430000 Matfetter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen