166269-2019 - ÄndringSverige-Halmstad: Hantering av slam
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam från avloppsreningsverk
Referensnummer: LBVA 2019/00116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning: omhändertagande av slam från Västra Strandens avloppsreningsverk (Halmstads kommun) samt Ängstorps avloppsreningsverk (Laholms kommun), för hämtning, transport, mellanlagring och avyttring.
Halmstads och Laholms kommun äger den allmänna VA-försörjningen i respektive kommun. Sedan 2011 är driften av VA-verksamheterna i Halmstads och Laholms kommun övertagen av den gemensamma nämnden för Laholmsbuktens VA. Halmstads kommun är värdkommun för nämnden.