Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad luftbehandlingssystem – 50-fläkt
Referensnummer: DNRGS170407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland, Regionfastigheter har för avsikt att bygga om det befintliga luftbehandlingssystemet tillhörande den så kallade 50-fläkten till ett nytt system, vid Hallands Sjukhus Varberg, HSV. Den nya installationen innebär att 6 eller 7 st. nya ventilationsaggregat ska ersätta den befintliga 50-fläkten. Befintliga kanal-system ska delvis ersättas med nya.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen