166331-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
R402000 Karlsborgs fästning. Uppdrag som Slotts-/husarkitekt (GK). Förvaltningsstöd i värdefulla kulturmiljöer.
Referensnummer: Dnr 224-330/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag som Slotts-/husarkitekt (GK).
Fastighetsförvaltning och arkitekt skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram m.m. syftar till.
Arkitekten skall i egenskap av generalkonsult föreslå, leda och samordna en konsultgrupp.