Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Rosendal är en ny stadsdel nära centrala Uppsala, Skolfastigheter AB har av UBF fått beställning på en ny förskola på ca 1430kvm BTA med plats för 108 barn samt tillagningskök och omkringliggande markarbeten inom etapp 2. Kraven att få bygga är flera utifrån ett livscykelperspektiv som omfattar hela projekttiden, byggprocessen mm.