166369-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Målning – Ramavtal för hantverkstjänster- Måleriarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för hantverkstjänster- Måleriarbeten
BeskrivningVaxholms Stad bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i upphandling för ramavtal hantverkstjänster-Måleriarbeten. Vaxholms stad (Staden) har ca 12 000 invånare. Staden omfattar ca 70 öar varav 57 bebodda samt den stora gröna halvön Bogesundslandet. Naturskönhet med goda möjligheter till friluftsliv och den omedelbara närheten till Stockholms innerstad är några av de faktorer som bidrar till att så många vill bo och arbeta i Vaxholm. Ytterligare information om Staden återfinns på www.vaxholm.se. Denna Upphandling avser ramavtal för Elarbeten. Översiktlig information Staden förvaltar en yta om ca 60 000 kvm bestående av skolor, förskolor, äldreboende, förvaltningsbyggnader, idrottsbyggnader och ett fåtal övriga byggnader. Staden har också ett aktiebolag, Smeden 3 AB som förvaltar en yta om 2 671 kvm med 32 lägenheter och 1 lokal. Detta aktiebolag omfattas av dessa tre upphandlingar och ska kunna avropa på ramavtalet. Vaxholms stad har ingen egen personal för fastigheternas drift utan staden anlitar en driftsentreprenör som svarar för den drifttekniska fastighetsförvaltningen. Upphandlingarna (Måleri och El) avser arbeten inom beställarens fastigheter/områden och karaktäriseras som löpande drift- och underhållsarbeten samt mindre ny-, om- och tillbyggnadsarbeten. För entreprenader med ett värde överstigande 3 000 000 SEK förbehåller sig beställaren rätten att upphandla dessa utanför detta ramavtal. Staden avser att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare. VIKTIG INFO Parallellt med denna upphandling annonseras även upphandling av ramavtal för hantverkstjänster: 1) Elarbeten Bilaga Administrativa föreskrifter hantverkstjänster, är gemensam för dessa upphandlingar. Varje upphandling utvärderas var för sig oavsett om en anbudsgivare lämnat anbud i flera upphandlingar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45442100 Målning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHantverkstjänster- El, måleri och golvarbeten
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92397:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45442180 Ommålning, 45442110 Målning av byggnader