166425-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och försäljning.
Referensnummer: Af-2016/00467975
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsutbildning i service och försäljning.
Allmän orientering:
Arbetsförmedlingen inbjuder härmed till anbudsgivning i upphandlingar av utbildningar inom området service och försäljning i enlighet med vad som sägs i detta förfrågningsunderlag och dess bilagor.
Kontraktsföremålet:
Arbetsförmedlingen efterfrågar yrkesutbildning inom service och försäljning både på grundnivå och olika yrkesinriktningar. Arbetsförmedlingen efterfrågar även en service grundutbildning som riktar sig till deltagare med andra yrkesinriktningar och som behöver servicekompetens.
Avtalsperiod och optioner:
Preliminär första avtalsperiod för samtliga geografiska leveransområden och yrkesdelar är 1.6.2017–31.5.2019.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning av samtliga avtal med 12 + 12 månader på oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen