Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och förvaltning samt vidareutveckling av system för rapportering och samverkan avseende driftstörningar och tjänster i elektroniska kommunikationsnät
Referensnummer: 22-10441
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med denna upphandling är att teckna avtal med en kvalificerad leverantör som kan ta ett helhetsansvar för fortsatt drift och förvaltning samt vidareutveckling av Systemet (system för rapportering och samverkan avseende driftstörningar och tjänster i elektroniska kommunikationsnät).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen