Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stora Essingen, Ombyggnad av 11 kV, 0,4 kV och nätstationer.
Referensnummer: SA66215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnad av mellanspännings-, lågspännings- och kontrollkabelnät samt ca 10 nätstationer, av typ O74, O77 och O80, på Stora Essingen.
Schaktsträckan ca 14 km där ca 10 km 11 kV och 30 km 0,4 kV kabel ska bytas ut.
Projektet genomförs som en utförandeentreprenad avseende ombyggnationen av kabelnätet och som en totalentreprenad avseende nätstationerna. Utförande i fält är planerat till perioden 2018–2019.
Strategiskt material tillhandahålls och avropas på Ellevios avtal. Ellevio kommer tillhandahålla ett antal tillfälliga stationer under entreprenadtiden.
Förfrågningsunderlaget beräknas skickas ut till antagna ansökanden under maj månad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45315500 Medelspänningsanläggningar, 45315600 Lågspänningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen