166462-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dehydreringsutrustning
Referensnummer: HSN 239-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av dehydreringsutrustning med tvåkammarsystem för dehydrering av kliniska patientprover samt tillbehör, reagenser och systembundet förbrukningsmaterial till Region Västerbotten klinisk patologi, med drift i Umeå och Östersund. Upphandlingen avser komplettering av befintlig utrustning (LOGOS och MAGNUS från Milestone, dehydreringstekniken i dessa är mikrovågor) samt täcka kapacitetsbehov inom ramen för avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet och upphandlingens takvolym beräknas till under ramavtalsperioden:
8 st Dehydreringsutrustningar samt systembundet förbrukningsmaterial
Kassetter för Umeå
Standardkassetter 400 000
Megakassetter (mothership) 22 000
Kassetter för Östersund
Standardkassetter 140 000
Megakassetter (mothership) 6 000
Reagenser som täcker för ovanstående produktion.
Upphandlingen omfattar även option på
Utbildning, reservdelar, serviceavtal, tillval